Fatih Zafer TOPSAKAL

Fatih Zafer TOPSAKAL

Yüksek Makine Mühendisi

Bursa’da doğdu. Makina mühendisliği alanında lisans ve yüksek lisans eğitimlerinin ardından, Ekonomi alanında doktora çalışmalarına devam etti. Profesyonel çalışma hayatına ilk olarak, Mercedes-Benz Türk’de Ar-Ge mühendisi olarak başladı ve motor soğutma, emisyon azaltma, yakıt sistemi tasarımı/geliştirilmesi projelerinde çalıştı.

Sonrasında ise, Metro İstanbul şirketinde Türkiye’nin ilk yerli tramvay/LRV (dual fonksiyonlu) araç projesinde; tasarım, analiz (CAE ve Dinamik Analiz Mühendisi), üretim, test, devreye alma, sistem/ekipman süreç takip liderliği çalışmalarının yanında, SIP (Sanayi İşbirliği Programı) 1000+ Metro Projesinde teknoloji transferi (ToT) ve lokalizasyon konuları da dahil olmak üzere, gerek yurt içi gerekse de yurt dışı paydaşlar ile önemli çalışmaları oldu.

Daha sonrasında ise, 272 CRRC ve 80+40 Hyundai-Rotem Metro Araç Projelerinde CDR, PDR, FDR fazlarının (mekanik+elektrik/elektronik kontrol/müşavirlik işlerinin) icra edilmesinin yanı sıra, araçlara ait kritik bazı sistemlerin yerli ve milli olarak mühendislik/üretim çalışmalarının gerçekleştirilmesinde, ilgili problemlerin çözümünde ve de üniversite sanayi iş birliğinin artırılmasında aktif rol aldı.
Şu an, özel sektörde endüstriyel üretim, enerji ve mekatronik sistemler konularında proje danışmanlığı ve teknik satış yapmaktadır.

Evli ve 2 çocuk babasıdır. İyi derecede İngilizce, orta derecede Almanca bilmektedir ve World Underwater Federation (CMAS) üyesi olup hobi olarak Scuba dalış yapmaktadır.